CAFERAĞA MEDRESESİ

Tarihi Yarımada’nın en çok ilgi çeken bölgesinde yer almasına karşın ziyaretçilerin sıklıkla gözden kaçırdığı bir güzelliktir Caferağa Medresesi. Yapı, Ayasofya’nın yanından uzanan (ve kendisi de mutlaka keşfedilmesi gereken) Soğukçeşme Sokağı ile bölgenin ana arteri Alemdar Caddesi’nin kesişimine yakın bir noktada yer alır. Çevrenin en önemli çekim merkezleri olan Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Cami ve Yerebatan Sarnıcı’na yürüme mesafesi uzaklığında bulunan medrese, şehirdeki belli başlı pek çok yapı gibi bir Mimar Sinan eseridir. Avlu girişinde ziyaretçileri karşılayan büstüyle, eser sahibi onurlandırılmıştır.

Medrese avlusundaki Mimar Sinan büstü

Medrese adını, Kanuni devrinin kapı ağalarından olan, yapının inşasını başlatan Cafer Ağa’dan almaktadır. 1554 yılında inşasına başlanan medrese ancak Cafer Ağa’nın 1557 yılındaki ölümünün ardından tamamlanabilmiştir. 1559 yılından itibaren de medresede aktif olarak eğitim verilmeye başlanmıştır. Yaygın tercihin aksine, yapı bir külliye yerleşkesine dahil olmayan bağımsız bir medrese olarak inşa ediliyor. Medrese girişinden geçildiğinde dikdörtgen yapılı avluya ulaşılıyor. Avlunun yan taraflarında ise dershane olarak kullanılmış odalar yer alıyor.

Avlu görünümü

1989 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından devralınan yapı o tarihten bu yana vakıf bünyesinde faaliyet gösteriyor. Eskiden derslik olarak yararlanılan odalar, günümüzde geleneksel Türk sanatları eğitimleri için kullanılıyor. Ziyaret sırasında, bu odalarda üretilen ürünlerden hediyelik eşya alışverişi yapmak mümkün. Ayrıca medrese içinde hizmet veren bir de cafe mevcut. Bölgeye yapılacak bir gezi sırasında, kısa bir mola vermek için mutlaka bu tarihi medreseye uğrayın. Avluda Türk kahvenizi yudumlarken bir Mimar Sinan yapısı keşfetmenin keyfini çıkarın. Caferağa Medresesi pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açık.

Medrese içinde yer alan cafe
Caferağa Medresesi’nde Ebru sanatı çalışması

Bir Cevap Yazın