ŞEHZADE CAMİ

İstanbul’un orta noktasının tam olarak neresi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Evliya Çelebi, ünlü Seyahatname’sinde Şehzade Cami’nin İstanbul’un merkezi olarak tespit edilen noktaya konumlandırıldığını rivayet eder. Efsanenin ne kadar doğru olduğunu bilemiyoruz fakat bugün Şehzade Cami’ne doğru ilerlerken bu söylenceye dair izler görmek mümkün.

İstanbul’un Orta Noktası Plakası

Şehzade Cami (diğer adıyla Şehzadebaşı Cami), Kanuni Sultan Süleyman’ın genç yaşta hayatını kaybeden oğlu Şehzade Mehmet adına inşa edilmiştir. Şehzade Mehmet, Kanuni’nin Hürrem Sultan’dan olan şehzadeleri arasında en büyüğüdür ve ölümünün Sultan’da derin bir üzüntü yarattığı söylenir. Cami aynı zamanda mimarbaşılığa getirilen Mimar Sinan’ın ilk büyük imparatorluk cami projesi olma özelliği de taşır. Mimar Sinan daha sonra bu yapıyı eserleri arasında çıraklık eseri olarak anacaktır.

Şehzade Cami avlusu

Cami, Osmanlı mimarisi seviyesinin Bizans çizgisini aştığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Dönemin mimari örneklerinde genel olarak tercih edilen sadeliğin aksine caminin özellikle dış tasarımı oldukça süslemelidir. Minarelerdeki yüzey bezemeleri ve 4 yarım kubbeyle desteklenen 37 metre yüksekliğindeki ana kubbe ziyaretçilere göz alıcı bir manzara sunar. İç yapı ise dışa nazaran daha yalın görünümdedir. Cami tek başına bağımsız bir yapı olmayıp, Osmanlı mimarisinde yaygın olan külliye yerleşkesi içerisinde yer almaktadır. Külliye içerisinde cami dışında türbe, medrese, sıbyan mektebi ve kervansaray gibi yapılar da yer almaktadır. Şehzade Mehmet’in dışında, Kanuni’nin damadı ve sadrazamı olan Rüstem Paşa ile sadrazam Pargalı İbrahim Paşa da külliye içerisinde türbeleri bulunan diğer önde gelen kişilerdir.

Şehzade Cami, Fatih ilçesinde adını da vermiş olduğu Şehzadebaşı semtinde, İstanbul Üniversitesi yakınlarında yer alıyor. Beyazıt veya Kadınlar Pazarı bölgesine yapılacak bir gezi planlamasına Şehzade Cami’nin de mutlaka eklenmesini öneriyoruz. Osmanlı mimarisinin altın devrine giriş eseri olarak değerlendirilebilecek bu yapıyla, dönemine damga vurmuş mimari bir dehanın ilk ayak seslerini hissedeceksiniz. İbadet saatleri dışında camiyi serbestçe ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın