AHMET HAMDİ TANPINAR EDEBİYAT MÜZE KÜTÜPHANESİ (ALAY KÖŞKÜ)

Dünyanın pek çok yerinde ilgili ülkenin veya şehrin edebiyat dünyasına damga vuran isimler, anılarına oluşturulan müze kütüphanelerle onurlandırılıyor. Böylelikle şehrin edebiyat estetiği ve kültür hafızası yansıtılırken, bir yandan da edebiyatın ustaları ölümsüzleştirilmiş oluyor. Müze kütüphaneler, aynı zamanda geçmişin edebiyat mirasını, günümüzün genç edebiyatçılarına taşıyan bir kanal işlevi de görüyor. İstanbul şehri de 2011 yılında gerek bulunduğu konum gerekse de içeriği itibarıyla oldukça kıymetli bir müze kütüphaneye kavuştu.

Müze girişi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, önceden Alay Köşkü olarak adlandırılan yapıda faaliyete geçti. Alay Köşkü, Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surların (Sur-ı Sultani) köşe noktasına II. Mahmut devrinde inşa edilmiştir. Yapı Osmanlılar döneminde padişahların sefere giden veya seferden dönen ordu birliklerini izlediği bir seyir köşkü olarak kullanılmıştır.

Yapının seyir köşkü olarak kullanılan salonu

Alay Köşkü, Cumhuriyet döneminden sonra Sanayi-i Nefise Mektebi Edebiyat Şubesi’nin birçok toplantısına ev sahipliği yapmış ve dönemin önde gelen edebiyatçılarının uğrak mekanı olmuştur. Edebiyat Şubesi’nin üyelerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar da köşkte gerçekleşen birçok toplantı ve konferansın katılımcısı olmuştur. Eserlerini ve kişiliğini İstanbul’dan ayrı düşünmenin imkansız olduğu bu büyük yazarın adı müzeye dönüştürülen yapıda yaşatılmaktadır.

Müze girişinde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar büstü

Edebi önemi dışında tarihi bir yapıda konumlanmış olması ve mimari değeri köşkü ziyaretçiler açısından cazip bir hale getirmektedir. Üç büyük, iki küçük odaya sahip olan köşk, on iki köşeli bir mimari düzende inşa edilmiş. İç dekorasyonu oldukça zengin olan yapının, tavanlarında ve tavanların duvar bağlantılarında kalemişi çalışmalara rastlanıyor. Ayrıca çağdaşları arasında farklı bir tasarıma sahip olan kubbesi de dışardan oldukça hoş bir görünüm sunuyor.

Topkayı Sarayı’na ait surlarda inşa edilen ve pencereleri Gülhane Parkı’na açılan bu eşsiz yapıyı ziyaret ederek hem tarihe tanıklık edecek hem de Türk edebiyatının izlerini sürme şansına sahip olacaksınız. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi pazar günleri dışında her gün ziyarete açık.

Bir Cevap Yazın