KAZASKER İVAZ EFENDİ CAMİ

İstanbul surlarının Haliç’e doğru inen hattı boyunca ilerlediğinizde kısa bir yürüyüş yolu mesafesinde yüzlerce yıllık bir tarihe tanıklık edersiniz. Bin yıllık Bizans medeniyetinin anıt eserlerinden Kariye’yi de, Mimar Sinan dehasının üst seviye eserlerinden Mihrimah Sultan Cami’sini de bu bölgede görmek mümkündür. Bizans’ın günümüze gelemeyen son dönem imparatorluk sarayının burada bulunması ve fetih sırasında en büyük çarpışmaların bu alanda gerçekleşmesi bölgenin tarihi değerini artırmaktadır. Çevredeki sayısız dini yapı arasında mimari özellikleri bakımından Kazasker İvaz Efendi Cami diğerlerinden ayrışmaktadır.

Bulunduğu konumdan dolayı halk arasında Eğrikapı Cami olarak da anılan yapı, adını da almış olduğu Alanyalı Kazasker İvaz Efendi tarafından 16. yüzyılın sonlarına doğru inşa ettirilmiştir. Cami, Edirnekapı’dan Haliç’e doğru uzanan surların devamı görünümündedir. Ayrıca ünlü Anemas Zindanları’na da bitişik konumdadır. Caminin eskiden büyük bir külliye içerisinde olduğuna dair izler bulunmaktadır. Günümüzde cami haricinde bu iddiayı doğrulayan tek iz caminin hemen dışındaki avluda bulunan meydan çeşmesidir. Yazılı bir kanıtı olmamakla birlikte sıklıkla Mimar Sinan’a atfedilen caminin, altıgen sistemli ibadet yapısı üslubuyla en azından aynı ekolü temsil eden bir mimarın elinden çıktığı söylenebilir.

Yazının girişinde caminin mimari açıdan çağdaşı eserlerden farkılaşan yönleri olduğunu belirttik. İlk olarak caminin klasik tek bir ana kapı yerine iki kapılı girişi bulunmaktadır. İkinci belirgin farklılık olarak da caminin bir şadırvana sahip olmaması gösterilebilir. Bu farklılıkların yanında, camiyi mimari olarak öne çıkaran en önemli özelliği ise çini süslemeli mihrabıdır. 16. yüzyıl İznik çiniciliğinin en güzel örneklerini mihrapta gözlemlemek mümkündür. Yapı, beş yarım kubbeyle desteklenen tek kubbeye sahiptir. Kubbenin iç tarafındaki süslemeli yazı ve avize caminin dikkat çeken diğer detaylarıdır.

Mimar Sinan’a ait olsun veya olmasın, Kazasker İvaz Efendi Cami gerek mimari üslubu gerekse de zevkli süslemeleriyle Türk dini yapı mimarlığının üst düzey eserlerinden biridir. Edirnekapı-Ayvansaray boyunca yapacağınız tarih ve kültür dolu bir gezinin planına Kazasker İvaz Efendi Cami’yi de muhakkak ekleyin.

Bir Cevap Yazın